Dobór chemii

 

Spróbujemy Państwu przybliżyć podstawowe zasady doboru chemii potrzebnej do wykończenia naszej podłogi, z uwagi na to że sprzedajemy produkt „surowy”.
Lakier czy olej - to wybór związany nie tylko z upodobaniami estetycznymi, ale również ważnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę jest przeznaczenie podłogi i jej eksploatacja.

Podłogi olejowane zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego – to prawdziwy powrót do natury. Wykończenie podkreśla bowiem piękno drewna, pogłębia jego kolor, uwypukla strukturę usłojenia. Można je odnawiać, bez konieczności cyklinowania, nakładając jedynie nową warstwę oleju, jeżeli drewno zostanie uszkodzone, np. zarysowane, można z łatwością naprawić zniszczone miejsce – nie odnawiając całej podłogi. Zaznaczyć należy, iż drewno na podłogach olejowanych jest zabezpieczone pełniej. Olej przenika przez drewno konserwując i impregnując jego powierzchnie na kilka do kilkunastu milimetrów w głąb, dlatego właśnie ten rodzaj wykończenia bardzo dobrze sprawdza się w łazience, a także na powierzchniach, które będą intensywnie użytkowane np. sale taneczne. Olejowane deski są bardzo odporne na zmiany wilgotności i wnikanie wody, podłoga jest wiec  stabilna wymiarowo – drewno mniej rozszerza się i kurczy. Ale - taka podłoga wymaga, szczególnie na początku, starannej i regularnej konserwacji, a także ponownego pokrycia olejem. Jest trudniejsza w utrzymaniu czystości i co bardzo ważne, tak wykończoną podłogę wolno myć i pielęgnować wyłącznie środkami do pielęgnacji drewna olejowanego. Stosowanie innych preparatów niż zalecane może spowodować utratę gwarancji wykonawcy.

Podłoga lakierowana umożliwia łatwą konserwacje podłogi i utrzymanie jej w czystości.
Lakier sprawia, że drewno jest dobrze zabezpieczone, a czyszczenie stosunkowo proste. Wystarczy środek do pielęgnacji podłogi, którym zmywamy powierzchnie, pamiętając że mop nie może być mokry, ale tylko wilgotny. Jednak każde uszkodzenie powierzchni, czy odnowienie możemy przeprowadzić jedynie poprzez cyklinowanie całej powierzchni podłogi. Do wykończenia podłogi drewnianej stosujemy lakiery matowe, półmatowe i z połyskiem. Półmatowe najłatwiej utrzymać w czystości i co bardzo ważne, najmniej są na nich widoczne zarysowania. Ze względu na własne zdrowie i wpływ na środowisko zalecamy używanie lakierów na bazie wody.

Wyjściem pośrednim, a raczej łączącym w sobie zalety oleju i lakieru, a jednocześnie niwelującym wady obydwu produktów jest rodzina olejowosków. Chroni drewno od zewnątrz i wewnątrz, tworzy powłokę ochronną o otwartych porach, która nie boi się wody, zabrudzeń i uporczywych plam.

W oferice posiadamy produkty firmy OSMO.