Montaż

 Po zakończeniu wszelkich „mokrych” prac (układanie płytek, gipsowanie, wstępne malowanie ścian) i po sprawdzeniu posadzki oraz przy zachowaniu optymalnych warunków klimatycznych możemy przystąpić do układania podłogi. Naszą deskę mocujemy do podłoża na dwa sposoby:
- przyklejanie do posadzki,
- przykręcanie do legarów drewnianych, które zostały wcześniej wypoziomowane i przymocowane do podłoża.

Układając podłogę z litych desek należy pamiętać o dylatacjach, umożliwiających jej swobodną prace – co najmniej 10 mm odstępu od wszelkich na stałe zamontowanych elementów i ścian, a powierzchnie podłogi przekraczające 100 m2, lub o długości boku przekraczającej 10 m oraz przejścia między pomieszczeniami muszą być oddzielone dylatacjami. Wszystkie dylatacje należy zabezpieczyć odpowiednimi profilami wykończeniowymi.

Po przyklejeniu podłogi potrzebujemy 2-3 tygodni, po upływie tego czasu możemy ją szlifować i wykańczać. W tym czasie podłoga osiąga równowagę higroskopijną typową dla otoczenia w którym będzie użytkowana.

Pełne utwardzenie lakieru lub oleju następuje w okresie ok. 21 dni. Na podłogę, w miękkim obuwiu lub skarpetkach, można wchodzić po 2-3 dniach. Po 10-12 dniach można ustawić meble. Po całkowitym utwardzeniu warstwy wierzchniej można układać dywany, czyścić i w pełni użytkować podłogę.

Zaleca się, aby powierzać układanie i wykańczanie podłóg tylko profesjonalnym firmom parkieciarskim!